Advert

Türk Ocakları Giresun Şubesinden 'Sesten Müziğe' Konferansı

Giresun Türk Ocağında 23 Aralık 2016 tarihinde misafir konuşmacı olarak Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okutmanı Gökhan Hamzaçebi katıldı. Hamzaçebi "Ses'ten Müziğe" adlı sunumlarını yaptılar.

Türk Ocakları Giresun Şubesinden 'Sesten Müziğe' Konferansı

Ses ve Müzik

Hamzaçebi, kulağımızın 24 saat görev başında olduğunu uyumayan tek organ (KULAK), Ses kulak ile başlar. Sesin meydana gelmesi için 4 koşul Titreşim, Uygun bir ortam, İşitme aralığı, İşitme eşiği

 

1.Titreşim

Sesin meydana gelmesi için ses kaynağına ihtiyaç vardır. Bir başka değişle duyabildiğimiz tüm seslerin kaynağında titreşim var.

 

2.Uygun bir ortam

Uzay boşluğunda acaba ses duyabilir miydik? Moleküler yapıların ihtiva ettiği ve yoğunluklarına göre çarpışarak ilettiği; Hava, katı cisimler, su ses dalgalar halinde yayılır derken sudaki dalgalar gelebilir. Bu dik hareketlerle olur.

Oysa sesin havada yayılması biraz farklı; kaynaktan gelen titreşim hava molekülünü çeker yani sıkıştırır. Bu moleküller aradaki mesafeyi korumak için birbirlerini iterler. Böylelikle yatay bir dalga oluşur.

 

3.İşitme Aralığı. (Bizim duyabileceğimiz frekans aralığında olması)

Bir titreşimin ses olarak algılaya bilmemiz için saniyede 20 kez titremesi gerekir. Her hangi bir nesnenin belli bir zamanda meydana getirdiği titreşim sayısına o nesnenin frekansı deniyor. Bir başka değişle;  1 saniyedeki frekans Hertz cinsinden ölçülüyor.

 

4.İşitme Eşiği

Ses şiddetini algılayabilmemiz için DESİBEL uygulanmış.

Örneğin; bir oda ortamında uzak bir noktada sinek uçuyorsa sesini duyamayız ancak yaklaştığında duymaya başlarız. Duymaya başladığımız o anı; sıfır noktası olarak belirleriz. Bu da 0 Desibel deniyor.

20 hertz altında kalan duyamadığımız titreşimlere Latincede alt anlamına gelen (İnfra)  ön eki kullanılarak Sonik eki geliyor. Yani İNFRASONİK 20.000 hertz üstünde kalan duyamadığımız titreşimlere de Latince üzeri anlamına gelen (Ultra) ön eki kullanılarak ULTRASONİK denir.

 

5.Sesin Müziğe Dönüşmesi

Nota okumayı bilmeden şarkı- Türkü söyleyebilirsiniz. Nota sistemi olmasaydı bugün bildiğimiz anlamda müzik olmazdı. Kulağımıza titreşim yoluyla gelen ahenkli ve birbirine uyumlu dizilimler bizi müziğe götürür

 

 Pisagor denince akla Geometri gelir.

Pisagor, Geometrinin haricinde birçok alanda araştırma yapmıştır. Bunlardan biriside bugün kullandığımız nota sistemidir.

Pisagor, demir atölyelerinin önlerinden geçerken işittiği sesler dikkatini çeker ve bu sesler arasında ilişki kurar. Bazen uyumlu bazen de uyumsuz olan bu arasında bir oran kurar.

Örneğin, 50 cm. lik. Bir demir çubuğun çıkardığı ses ile 100 cm lik demir çubuğun çıkardığı ses arsının ( 1 Tam ses ) olduğunu keşfeder. Buna göre belirli oranlar kurarak bugün kullandığımız 12 aralığı bulunan 8 tam sesi elde eder.

Önceleri dini amaçlı olarak kullanılan müzikler halk tarafından kullanımı yasaktı.

Peki, bugün kullandığımız notaların adları nerden geliyor.

10.yy de yaşayan Besteci ve müzik teorisyeni  (Guido d’ Arezzo) bestelediği bir ilahinin her bir satırının ilk hecesi alınmak suretiyle elde edilmiştir. İlk Hece Ud notası olduğu için uzatmak zor olduğundan bugün Do ile değiştirilmiştir.

Batı müziğinde bir oktav yani Do’dan Do’ya kadar ses dizilimi 12 aralığa bölünürken,

Doğu müziğinde bu oran iki katına çıkar ve 24 olur.

Bu yüzdendir ki Doğu müzikleri ritmik ve melodik yapı taşımakta; Batı müziği gibi çok sesli aralık taşımamaktadır. 

Doğu müziği de kullanılan bu 24 aralıklı nota sistemlerinin temelleri 10 yy da Farabi tarafından atılmıştır.

 

6.Ses ve varlık (işitmek, Ses ve Ahenk)

Yaş gruplarına göre işitme frekansı aralığı

Yaş ilerledikçe işitme frekansları değişmektedir. Örneğin; 40’lı yaşlarda bulunan bir kişinin işittiği frekansı 50’li yaşlardaki bir kişi işitemez. Böylesi güzel bir denge inşa eden (Yaratan) Allah’a ne kadar şükretsek azdır.

Kur'ân-ı Kerim'de ses sanatı olarak "müzik" kavramını ifade eden özel bir kelime ve kavram bulunmamaktadır. Ancak müziğin muhtevası, icrası ve sonuçlarını ilgilendiren ve bu hususlarda temel ölçü sayılacak kurallardan söz eden birçok ayet-i kerime yer almaktadır. Bu kuralları şu şekilde özetleyebiliriz:

Hadis kaynaklarında Rasulullah (s.a.s)'den çeşitli yorum ve uygulamalar nakledilmektedir. Bunların bir kısmı sahih, bir kısmı zayıfdır. Sahih rivâyetlerde Rasulullah (s.a.s.)'in müziği Kur'ân-ı Kerim'de belirtilen ölçüler ışığında değerlendirdiği, dini açıdan sakıncalı gördüğü müzik icralarını yasakladığı, dini açıdan her hangi bir sakınca görmediği müzik icralarına da müsade ettiği, hatta bizzat kendisinin de bu gibi müzikleri dinleyip ashabını teşvik ettiği ifade edilmektedir.

MU'MİNÛN Suresi 78. ayet meali

                                                                          وَهُوَ الَّذِي أَنشَأَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَةَ قَلِيلًا مَّا تَشْكُرُونَ

“O, sizin için kulakları, gözleri ve gönülleri inşa yaratandır; ne de az şükrediyorsunuz. 

İSRÂ Suresi  36. Ayet meali

وَلاَ تَقْفُ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُولئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْؤُولاً                      

“Bilmediğin şeyin üstünde durup ısrar etme; çünkü kulak da, göz de, gönül de, hepsi de sorumludur bundan”.

NAHL Suresi 78. Ayet

وَاللّهُ أَخْرَجَكُم مِّن بُطُونِ أُمَّهَاتِكُمْ لاَ تَعْلَمُونَ شَيْئًا وَجَعَلَ لَكُمُ الْسَّمْعَ وَالأَبْصَارَ وَالأَفْئِدَةَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

“Ve Allah, sizi bir şey bilmiyor halde annelerinizin karnından çıkardı. Ve sizi, işitme hassası, görme hassası ve idrak etme hassası (sahibi) kıldı. Umulur ki; böylece şükredersiniz”.

Ve yine bazı ayetler der ki;

 “Düşündünüz mü hiç; Eğer Allah sizin işitmenizi ve görmenizi alıverir ve kalplerinizi mühürlerse, onları size Allah’tan başka getirebilecek ilah kimdir?” (En’am Suresi: 46)

“Şüphesiz Biz insanı, karmaşık olan bir damla sudan yarattık. Onu deniyoruz. Bundan dolayı onu işiten ve gören yaptık”. (İnsan Suresi: 2)

Yukarıdaki ayetlerde Allah’ın insana bahşettiği bir takım duyulardan bahsedilmektedir. Dikkat edilirse, Kur’an’da bu duyulardan hep belli bir sıra ile bahsedilmektedir: bu durum bir tesadüf değildir. Duyma, görme, hissetme ve anlama. Yani kulak, işitme, duyma hep ilk sırada verilmiştir.

Embriyolog Dr. Keith Moore, embriyonun gelişim sürecinde iç kulakların ilk halinin belirmesinden sonra gözün oluşmaya başladığını ifade etmektedir. Hissetme ve anlama merkezi olan bey-nin ise, kulak ve gözün ardından gelişimine başladığını söylemektedir.

Anne karnındaki çocuk fetus halindeyken, hamileliğin yirmi ikinci günü gibi erken bir dönemde kulaklar gelişir ve hamileliğin dördüncü ayında kulak tam olarak fonksiyonel hale gelir. Fetus bundan sonra annenin karnındaki sesleri duyabilir. Dolayısıyla yeni doğan bir bebek için işitme duyusu, diğer yaşamsal fonksiyonlardan önce oluşur.

Kur’an ayetlerindeki öncelik sırası bu bakımdan mucizevîdir. Yaşamak için görmek, işitmekten daha önemli iken, ayetlerde sıralanış olarak her zaman işitmenin, görmekten daha önce zikredilmesinin hikmeti herhalde bu olmalıdır.

Bu ayet bize bebeğe takılan cihazların sırasını öğretmekle, ayetlerin dizilişinde bile bir intizam olduğunu göstermektedir.

 İMAMI GAZALİ (rah) Musiki Hakkında Görüşü....

İhyâ-u Ulûmiddin’nin Türkçe çevirmelerinde müzikle ilgili bölümleri tercümede yer almazken. Arapça ya tercüme edilen İhyâ sında ise müzikle ilgili özellikle de Ud sesi üzerine bölümleri vardır.

İmam-ı Gazâlî Hazretleri, İhyâ’sında mûsikîye uzunca bir bölüm ayırmış ve semâh ile mûsikîyi uzun uzadıya incelemiştir.

Vakitlerinin çoğunu müziğe harcayan ve bununla uğraşmayı alışkanlık haline getiren kimse için müzik mekruhtur.

Sadece güzel sesten zevk alan, bunun dışında bir duyguya kapılmayan kimse için müzik mubahtır.

Allah sevgisi ile dolup taşan, duyduğu güzel ses kendisinde sadece güzel duygulan harekete geçiren kimse için ise müzik müstehap- tır, faydalıdır.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi Hiva Şehri için Özbekistan'dan Turizm Atağı
Tarihi Hiva Şehri için Özbekistan'dan Turizm Atağı
Öztürk Yılmaz: Kerkük'ün Özel Bir Statüde Olması Lazım
Öztürk Yılmaz: Kerkük'ün Özel Bir Statüde Olması Lazım