Eskişehir'den Örnek Proje

Eskişehir’deki Bilim Kültür ve Sanat Merkezi, Anadolu Üniversitesi'ne tahsis edildi.
Bu haber 2017-02-16 17:26:32 eklenmiş ve 128 kez görüntülenmiştir.

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Eskişehir’de Bilim Kültür ve Sanat Merkezi’nin Anadolu Üniversitesi’ne Türk Dünyası Vakfı tarafından tahsis edilmesinin Türk Dünyası için örnek olduğunu açıkladı.

TKÜUGD medya takip masası tarafından  yapılan yazılı açıklamada konuyla ilgili olarak: "Türk Dünyası Vakfı tarafından inşası tamamlanan ve kısa süre içerisinde hizmet vermeye başlayacak olan Bilim Kültür ve Sanat Merkezi, 15 Şubat 2017 tarihinde imzalanan protokol çerçevesinde Anadolu Üniversitesi’ne tahsis edildi. Gerçekleştirilen imza töreninde Anadolu Üniversitesi’ni temsilen Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, Türk Dünyası Vakfı’nı temsilen ise Mütevelli Heyet Başkan Vekili Prof. Dr. Fazıl Tekin ve Vakıf Genel Sekreteri Dr. Adnan Tekşen  yer aldı" denildi.

TKÜUGD başkanı Güngör Yavuzaslan, Eskişehir İli Tepebaşı İlçesi Sazova Kültür Parkı sınırları içerisinde yer alan Bilim Kültür ve Sanat Merkezi'nin Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı tarafından projelendirildiğini, yapımının da Türk Dünyası Vakfı tarafından tamamlandığunu aktardı.

Tesisin toplamda 15.000 m2 büyüklüğünde olup içerisinde Bilim Sanat Okulu, Türk Dünyası Müzik Aletleri Müzesi, Bilgi Bankası, kafeteryalar, tanıtım mekânları, amfi sahne ve Türk Dünyası’ndan esintilerin yer aldığı dört ayrı mimari içerikte oluşturulan bölümlerin yer aldığı, bu bölümlerde Türk İslam Dünyası’ndan örnek şahsiyetlerin hayat hikâyeleri, eserleri ve insanlığa katkılarının tanıtılacağı ifade ediliyor. Merkezin bunun dışında çok amaçlı sergi, fuar, konferans, konser, toplantı ve benzeri organizasyonlar için kullanılacağı da belirtiliyor.

Tanıtımı gerçekleştirilecek bilim kültür ve sanat insanlarının gerçekçi silikon heykelleri, eserlerinin kopya üretimleri ve hayatlarıyla ilgili kısa belgesellerin izlenebildiği bir ekran ve ziyaretçilerin oturabileceği alanlarında oluşturulduğu, müzede tanıtılacak 40 bilim adamı ile ilgili animasyon ağırlıklı 40 belgesel filmin hazırlandığı bildiriliyor.

QHA

ETİKETLER : Eskişehir Türkiye TKÜUGD Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Bilim Kültür ve Sanat Merkezi Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Vakfı Güngör Yavuzaslan
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Bilim ve Teknoloji haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Başkanlık Sistemi Anayasa Değişikliği Referanduma Giderse Oyunuz Ne Olur?
Evet - Başkanlık Sistemi ve Gündemdeki Değişikliği Destekliyorum
Hayır - Başkanlık Sistemini Desteklemiyorum
Türk Yurdu Haber

© Copyright 2017 Türk Yurdu Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
TÜRK DÜNYASI
Türk Dünyası Haberleri
Azerbaycan
Doğu Türkistan
Güney Azerbaycan
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Türk Ocakları
SİYASET
Tayyip Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Türk Yurdu Dergisi
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sanalbasin.com üyesidir