Prof. Dr. Ahmet Taşağıl Nazilli Türk Ocağı'nın Konuğu Oldu

Nazilli Türk Ocağı Başkanı Ahmet Çekim yapmış olduğu basın açıklamasında; son bir haftada ülke içinde ve Suriye’de güvenlik kuvvetlerimizin birçok şehit vermesi nedeniyle milletimize başsağlığı diledi. Gazilerimize de geçmiş olsun dilekleriyle acil şifalar temennisinde bulundu.
Bu haber 2017-02-14 17:15:05 eklenmiş ve 209 kez görüntülenmiştir.

10 Şubat Cuma günü Nazillimizdeki Hangar restaurantta Hacı Süleyman Efendi Türk Kültürüne Hizmet Ödülü’nü almaya hak kazanan Orta Asya Türk Tarihi araştırmacısı Prof. Dr. Ahmet TAŞAĞIL’a yemekli bir programla ödülü takdim edildi. Programın açılış konuşmasında şube başkanı Ahmet Çekim, Nazilli şubesi hakkında konuklara bilgiler verdi. Sayın Taşağıl’ın bazı özelliklerinden bahsetti. Davetimize icabet edip Nazillimize geldikleri için Sayın Taşağıl’a teşekkür etti.

Kürsüye gelen Taşağıl, özetle şunları söyledi. “… gördüğüme göre Türkler buraya toplanmış. Günümüz tarihinde Türklerin tarihi söz konusu edildiğinde akla gelen Göktürk tarihidir. Çünkü Göktürkler sadece devlet kurmakla kalmamış, Türk adını devlet adı olarak kullanıp, bu adın yaygınlaşmasını, milletin kimliğinin pekişmesini sağlamışlardır. Taşıdığı ad, siyasi ve sosyal tarihi, devlet sistemi ve ünvanları sonraki nesillere bıraktıkları hazine değerinde Türkçe yazıtlar, onları Türk Tarihinde model devlet konumuna getirmiştir…  Türkler esir düştüler, savaştılar, uzak Asya’dan Akdeniz’e kadar uçsuz bucaksız bir coğrafyaya yayıldılar. Devletler kurdular, devletler yıktılar. Çin’e aman vermediler. Birçok farklı isimle anıldılar, farklı dinlere inandılar, çok büyük bir medeniyet yarattılar, başka medeniyetlerin yükselmesine katkıda bulundular, hepsi de masmavi gökyüzünün (Gök-Tanrı’nın) altında buluştular. Avrasya’nın uçsuz bucaksız bozkırlarında tarihin ilk ışıklarıyla birlikte Türk kökenli toplulukların tarihi başlar ve 21. yüzyıla kadar kesintisiz sürer. Türk boyları, Türk Milletinin ana gövdesini oluşturmuştur."

 Sayın Taşağıl’a, konuşmasının bitiminde ödülünü Ticaret borsası Başkanı iş adamı Ziya Aksüt takdim etti. Türk Ocağı yönetim kurulu adına Ahmet Çekim de Zeybek fesi, Belediye Başkanı adına Başkan Yardımcısı Mustafa Akkaya plaket sundu. Program yemek sunumu ile sona erdi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Kültür-Sanat haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Başkanlık Sistemi Anayasa Değişikliği Referanduma Giderse Oyunuz Ne Olur?
Evet - Başkanlık Sistemi ve Gündemdeki Değişikliği Destekliyorum
Hayır - Başkanlık Sistemini Desteklemiyorum
Türk Yurdu Haber

© Copyright 2017 Türk Yurdu Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
TÜRK DÜNYASI
Türk Dünyası Haberleri
Azerbaycan
Doğu Türkistan
Güney Azerbaycan
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Türk Ocakları
SİYASET
Tayyip Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Türk Yurdu Dergisi
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sanalbasin.com üyesidir