Ukrayna’nın Kırım’daki Yasal Düzeninin Teminatı Asker Olacak

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Kırım taburunun kurulma amacını dile getirdi.
Bu haber 2017-02-14 15:28:54 eklenmiş ve 128 kez görüntülenmiştir.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Kırım’ın işgaline son verilmesinden sonra Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı olarak “Asker” birliğini temel alarak kurulacak kuvvetin, yarımadada Ukrayna yasal düzenini tesis edeceğini bildirdi.
 
Ukrayna Savunma Bakanı ile yaptığı görüşme sırasında Asker birliği üyelerinin gönüllü olarak Ukrayna ordusunda askerlik yapmasına dair varılan anlaşmayı yorumlayan Refat Çubarov, Ukrayna’nın bir radyosuna yaptığı açıklamada, Kırım’ın Ukrayna’nın egemenliği altına geri dönmesinin diplomatik açıdan incelenmeye devam ettiğini vurguladı. Ancak Kırım’ın işgaline son verilmesinden hemen sonra, yasal düzenin tesis edilmesi için yarımadaya Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı güçler konuşlandırmak gerekeceğini, böyle bir senaryoda Kırım’a gidecek askerlerin Kırımlı olmasının daha iyi olacağını, çünkü onların nüfus ile ilgili çalışmalarda daha dikkatli ve ihtiyatlı olacaklarını ifade etti.

Refat Çubarov, “Kırım’ın Ukrayna’nın kontrolü altında döneceği konusunda şüphem yok, biz bunun üzerinde çalışıyoruz, çünkü bu hayatımızın bir parçası. Kırım diplomatik yöntemlerle geri alındığı zamanda yine de yarımadaya ilk olarak ordu girecek. Burada önemli olan, Kırım'a girecek askerlerin Kırım’la bağlı olan insanlardan oluşan birliklerden olması. Yarımadada onların yakınları, akrabaları, anne babaları yaşıyor, onlar daha dikkatli ve ihtiyatlı olacaklardır. Deniz piyade birliklerinin bu şekilde Kırım’ın geri alınmasının ilk haftalarında ve aylarında yarımadada Ukrayna’nın yasal düzenini tesis etmesi gerektiği kanaatindeyiz” şekilde konuştu.
 
Daha önce, Ukrayna'nın Kırım sınırında bulunan Noman Çelebicihan karargahına 12 Şubat akşamı sarhoş Ukraynalı askerlerin saldırı düzenlediğini bildirilmişti.
 
Konu ile ilgili açıklama yapan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Ukraynalı askerler ile Kırım Tatar taburu gönüllü askerleri arasındaki olayın, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Kırım Tatar askeri biriminin kurulmasına ilişkin kararın alınmasının gecikmesi sebebiyle meydana geldiğini ifade etmişti.
 
13 Şubat Ukrayna milletvekili, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Savunma Bakanı General Stepan Poltorak ile bir araya geldi. Görüşme esnasında Savunma Bakanı, “Asker” sivil toplum birliği üyelerinin dilekçelerini inceleme ve yasalara göre Deniz Kuvvetleri'nin deniz piyade tugayına bağlı Kırım birliği kapsamında Ukrayna ordusunda askerlik yapmalarına izin vermeye hazır olduğunu kaydetti. Görüşme sonucunda, taraflar olayın son bulduğu sonucuna vardı.

 

QHA

ETİKETLER : Refat Çubarov Ukrayna ordusu Kırım’ın işgali Ukrayna Silahlı Kuvvetleri yasal düzen
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Türk Dünyası haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Başkanlık Sistemi Anayasa Değişikliği Referanduma Giderse Oyunuz Ne Olur?
Evet - Başkanlık Sistemi ve Gündemdeki Değişikliği Destekliyorum
Hayır - Başkanlık Sistemini Desteklemiyorum
Türk Yurdu Haber

© Copyright 2017 Türk Yurdu Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
TÜRK DÜNYASI
Türk Dünyası Haberleri
Azerbaycan
Doğu Türkistan
Güney Azerbaycan
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Türk Ocakları
SİYASET
Tayyip Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Türk Yurdu Dergisi
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sanalbasin.com üyesidir