Kırımoğlu: Her Geçen Gün Kırım'ın Kurtuluşunu Yaklaştırıyor

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya'nın Kırım'dan çekilmesinin kaçınılamaz olduğundan emin.
Bu haber 2017-02-13 14:39:18 eklenmiş ve 72 kez görüntülenmiştir.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, yarımadanın geri alma sürecini harekete geçirecek ve işgalinin sonunu yaklaştıracak eylemleri hakkında konuştu.

 

Apostrof haber sitesi için konuşan Kırımoğlu, “Her geçen gün bu sonu yaklaştırıyor. Benim Putin’le yaptığım konuşmamdan sonra (sözde referandum öncesi 2014 yılında), Brüksel’e NATO toplantısı için gittim, oradaki konuşmacılar her şeyin yavaş yavaş, ama emin adımlarla hareket ettiğini söylüyorlardı. Rusya’nın Kırım’dan çekilmesi kaçınılamaz, belki de Rusya dağılır ve Kırım’ı geri vermeye öyle mecbur kalır.” diye kaydetti.

 

Putin’in kendi politikasını değiştirmemesi durumunda Rusya’nın dağılmasının kaçınılamaz olduğundan emin olan Kırım Tatar milli lideri, “Putin böyle devam ederse bu sonuç kaçınılmaz. Rusya’nın çıkarlarını düşünerek hareket edilseydi, o hiçbir zaman Kırım’a girmemeliydi” ifadeleri kullandı.

 

Kırım sorununun askeri yolla çözülemeyeceğini vurgulayan Kırımoğlu, “Bu seçenek olanaksız. İnsanlar desteklemez, Batılı ortaklar da anlamaz. Batılı ülkelerde Ukrayna’da olduğu gibi, Rusya ile karşılaştırılırsa, insan hayatına olan yaklaşım bambaşka. Totaliter rejim ne kadar insan ölürse ölsün insan hayatlarının sorumluğu üstlenmiyor. Bizde ise hemen sokağa dökülürler, akrabalar Cumhurbaşkanına giderler. Batılı ülkelerde de aynı. Onlar için insan hayatı çok önemli. Bu kozu da Putin çok iyi kullanıyor. Orada halk susuyor, demokratik ülkelerde her şey bambaşka.” diye konuştu.

 

Kırım sakinleri ve uluslararası toplumunu etkilemek için şantaj, rüşvet gibi baskı araçları kullanan Rusya hükümetinin ayrıca propagandaya büyük yatırım yaptığını belirten Kırımoğlu, “Binlerce çeşitli ajan yerel gazeteleri, küçük partileri, siyasi adamları satın alıyor. Bunların arasında Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi üyeleri de var hepsini kolayca tespit edebiliyoruz. Konuşmaya başladı mı, hemen nereden geldiğini anlaşılıyor” dedi.

 

QHA

ETİKETLER : kırımoğlu kırım bağımsızlık
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Türk Dünyası haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Başkanlık Sistemi Anayasa Değişikliği Referanduma Giderse Oyunuz Ne Olur?
Evet - Başkanlık Sistemi ve Gündemdeki Değişikliği Destekliyorum
Hayır - Başkanlık Sistemini Desteklemiyorum
Türk Yurdu Haber

© Copyright 2017 Türk Yurdu Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
TÜRK DÜNYASI
Türk Dünyası Haberleri
Azerbaycan
Doğu Türkistan
Güney Azerbaycan
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Türk Ocakları
SİYASET
Tayyip Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Türk Yurdu Dergisi
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sanalbasin.com üyesidir