Çubarov'un Tabur Saldırısına Dair Açıklaması: Olacağı Belliydi

Çubarov, Ukraynalı askerler ile Kırım Tatar taburu gönüllü askerleri arasındaki olayın, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Kırım Tatar askeri biriminin kurulmasına ilişkin kararın alınmasının gecikmesi sebebiyle meydana geldiğini ifade etti.
Bu haber 2017-02-13 14:24:33 eklenmiş ve 263 kez görüntülenmiştir.

KİEV (QHA) -

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çıbarov, kişisel Facebook sayfasında dün, 12 şubat 2017 tarihinde Ukrayna Silahlı Kuvvetleri askerleri ile Kırım Tatar Noman Çelebicihan taburu askerleri arasında meydana gelen olayı yorumladı.

 

Olayın son bulduğunu kaydeden Çubarov, “Olay son buldu, ancak onun meydana gelmemesi mümkün değildi, çünkü Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve ya Milli Muhafızların bünyesinde hem Kırım Tatarları hem de diğer milliyetlerden Kırım sakinlerinin görev yapabileceği Kırım Tatar askeri biriminin kurulmasına ilişkin kararın kabul edilmesi sebepsiz şekilde gecikti. Böyle bir kararı beklerken gençler (çok genç olmayanlar da) “Asker” sivil toplum kuruluşu bünyesinde askeri hazırlık yapıyor, Çongar, Çaplınka ve Kalançak sınır kontrol noktalarında Ukrayna’nın ana kısmı ile geçici işgal altındaki Kırım arasında insanların ve araçların hareketinin kontrolü konusunda Ukrayna sınır ve gümrük hizmetlerine yardımcı oluyorlardı. “Asker” sivil toplum kuruluşu tarafından yapılan düzenli sivil kontrol söz konusu iki servisin de işine gelmiyordu. “Asker”ciler idari sınırda çeşitli yasadışı iş kuranlar için de istenmeyen unsur haline geldi. Ve doğal olarak onlar, “Askeri” konuşlandığı yerlerin dışına atmaya çalışan taraf oldular ” diye paylaştı.

 

“İyi ki olay sonlandı, ama suçlu askerlerden bazılarının Kırım Tatarlarına karşı düzmece versiyonlara başvurması çok kötü. Katiyen bu tür eylemlerin önünü keseceğiz” diyen Çubarov, saat 11.00’de polis ve Ukrayna askerlerinin Çongar’da “Asker”in bulunduğu bölgeyi terk ettiğini, Noman Çelebicihan taburu gönüllü askerlerinin de günlük vazifelerine geri döndüğünü kaydetti.

Çubarov, Kırım Tatar Milli Meclisi yönetimi ve sorumlu kişilerin ilgili bakanlıklar, servis ve birimlerin yönetimi ile sürekli etkileşim içinde olduğunu ifade etti.

 

QHA

ETİKETLER : kırım tatar milli meclisi çubarov saldırı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Türk Dünyası haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Başkanlık Sistemi Anayasa Değişikliği Referanduma Giderse Oyunuz Ne Olur?
Evet - Başkanlık Sistemi ve Gündemdeki Değişikliği Destekliyorum
Hayır - Başkanlık Sistemini Desteklemiyorum
Türk Yurdu Haber

© Copyright 2017 Türk Yurdu Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
TÜRK DÜNYASI
Türk Dünyası Haberleri
Azerbaycan
Doğu Türkistan
Güney Azerbaycan
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Türk Ocakları
SİYASET
Tayyip Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Türk Yurdu Dergisi
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sanalbasin.com üyesidir