Rus Büyükelçi: “Kıbrıs’a Sadece Güneyden Giriş Yapın”

Rusya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav Osadchiy, Kıbrıs’ı ziyaret eden Rus vatandaşlarına sadece Güney kesiminden giriş yapmalarını önerdi. Rus vatandaşlarına “sadece meşru hava ve deniz limanlarını” kullanmasını telkin eden Osadchiy, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin uluslararası toplumda tanınmadığını söyledi.
Bu haber 2017-02-10 14:49:20 eklenmiş ve 428 kez görüntülenmiştir.

Rusya’nın Güney Kıbrıs’taki büyükelçisi Stanislav Osadchiy 2016’da Güney Kıbrıs’ı ziyaret eden Rus turist sayısının bir önceki yıla oranla yüzde 50 gibi rekor bir artış yaptığını söyledi ancak Ruslara, Kıbrıs’a sadece Güney’den giriş yapmalarını telkin etti.

 

 

 

Simerini “Rus Büyükelçiden Kıbrıs’a Gelen Ruslara Çağrı…. ‘Sadece Meşru Hava ve Deniz Limanlarından Geliniz” başlıklı haberinde Osadchiy’nin Rus TASS haber ajansına yaptığı açıklamayı aktardı.

 

 

Habere göre, Güney’e 2016’da giden Rus turist sayısında, bir önceki yıla göre yüzde 50 oranında artarak 800 bine yaklaştığına dikkat çeken Osadchiy, Ada’ya gelmek isteyen Ruslara da “yalnızca meşru hava ve deniz limanlarından giriş yapmaları” çağrısında bulundu.

 

 

Osadchiy Güney Kıbrıs ile Rusya arasındaki yatırım işbirliklerinin artmasından, şahsi, dini ve kültürel bağların güçlenmesinden dolayı Rumların da Rusya’ya ilgisinin arttığına dikkat çekerek sadece geçen yıl 6 bin Ruma Rusya’ya giriş vizesi verildiğini söyledi.

 

 

Gazete Osadchiy’in TASS’a açıklamasından bir bölümü ise şöyle aktardı:

 

 

“Rus Büyükelçi Kıbrıs Cumhuriyeti’nin uluslararası toplumda tanındığına, kendine ‘KKTC’ diye isimlendirenin ise tanınmadığına, Lefkoşa’nın kontrolünde olmadığına özellikle vurgu yaptı. İşgal bölgelerine gidişlerin ise Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından yasadışı addedildiğinin ve cezai suç kapsamına girdiğinin altını çizerek ‘Bu nedenle vatandaşlarımıza, sadece Kıbrıs Cumhuriyeti’nin meşru hava ve deniz limanları üzerinden gelmelerini tavsiye ediyoruz’ dedi.

 

 

Rus vatandaşlarının gerek bilgisizlikten gerek yanlışlıkla ara bölgeyi geçmeleri yüzünden Kıbrıs makamlarınca tutuklanmaları vakalarının sıklıkla yaşandığını ekleyen Osadchiy  ‘bu tür vakalarda çoğunlukla sınır dışı yapılıyor, ancak çok daha komplike vakalar da var. işgal bölgelerinde konsolosluk merkezleri yok ve Büyükelçiliğimizin Rus vatandaşlarına yardım etme olanağı kısıtlıdır’ dedi.”

 

 

Gazeteye göre Osadchiy Güney Kıbrıs’ın yaşadığı ekonomik krizin ve AB tarafından Rusya’ya uygulanan ambargonun Rus bankalarının Güney Kıbrıs’taki faaliyetlerini engelleyemediğine, Güney’deki mevcudiyetlerini ve faaliyetlerini güçlendirmeyi başardıklarına dikkat çekti.

TürkBakış

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Türk Dünyası haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Başkanlık Sistemi Anayasa Değişikliği Referanduma Giderse Oyunuz Ne Olur?
Evet - Başkanlık Sistemi ve Gündemdeki Değişikliği Destekliyorum
Hayır - Başkanlık Sistemini Desteklemiyorum
Türk Yurdu Haber

© Copyright 2017 Türk Yurdu Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
TÜRK DÜNYASI
Türk Dünyası Haberleri
Azerbaycan
Doğu Türkistan
Güney Azerbaycan
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Türk Ocakları
SİYASET
Tayyip Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Türk Yurdu Dergisi
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sanalbasin.com üyesidir