Astana'da İkinci tur: Türkiye, Rusya, İran Suriye için Bir Arada

Kazakistan'ın başkenti Astana'da 23-24 Ocak'ta gerçekleşen görüşmelerin ardından Rusya, Türkiye ve İran, iki hafta sonra yeniden bir araya geldi.
Bu haber 2017-02-06 17:12:16 eklenmiş ve 112 kez görüntülenmiştir.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Rusya, Türkiye ve İran'dan uzmanlar Astana'da görüşmelere başladı. Astana'da iki hafta önce yapılan ilk görüşmelerde ülke genelinde bir ateşkes üzerinde mutabakata varılmıştı. Bugün başlayan görüşmelerde bu ateşkeste varılan nokta ele alınıyor, ihlâller görüşülüyor.

Rusya, Türkiye, İran ve Birleşmiş Milletler'den uzmanlar Suriye ateşkesinin uygulanmasını detaylı bir şekilde 

görüşmek için Kazakistan'ın başkenti Astana'da, teknik bir toplantıya başladılar.

 

GÖRÜŞMELERE İLK KEZ ÜRDÜN'DEN TEMSİLCİLERİN KATILMASI BEKLENİYOR

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Görüşmelere ilk kez Ürdün'den temsilcilerin de katılması bekleniyor" diye konuştu.

Ateşkes IŞİD ve Nusra Cephesi'ni kapsamıyor.

Öte yandan, Rusya, Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında yapılan Suriye barış görüşmelerinin devamından yana olduğunu açıkladı.

Geçen yıl ara verilen görüşmelerin devamı konusunda Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye hükümeti ve muhalifleri bir araya getirdikleri Astana görüşmeleri nedeniyle kuşku uyanmıştı.

Cenevre'de yapılan BM görüşmelerinin en yeni turunun 8 Şubat'ta başlaması planlanmışken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov geçen hafta bu tarihin ertelendiğini söylemişti.

Reuters'in diplomatlardan aldığı bilgiye göre Cenevre görüşmelerinin 20 Şubat'ta başlaması bekleniyor.

Astana görüşmelerinin sonunda Türkiye, Rusya ve İran Suriye hükümeti ve muhaliflerin 30 Aralık'ta ilan edilmiş olan ateşkese uyup uymadıklarını denetlemek için anlaşmışlardı.

Lavrov dün yaptığı açıklamada, Astana görüşmelerinin Suriye krizinin çözümü yolunda önemli bir ilerleme olduğunu ancak BM himayesindeki görüşmelerin yerini almadığını söyledi.

Lavrov bakanlığın internet sitesinde yer alan açıklamasında, "Cenevre'nin yerine Astana formatını koymaya çalışmıyoruz" dedi.

Astana görüşmeleri Ortadoğu'da Rusya, Türkiye ve İran'ın güçlenen, buna karşılık Donald Trump'ın başkanlığa geçişi sırasında ABD'nin zayıflayan etkisini vurgulayan diplomatik bir başarı olmuştu.

Lavrov, ABD ile Rusya'nın ikili sorunlarını çözmeleri, ilişkileri güçlendirmeleri ve uluslararası terörle mücadele çabalarını birleştirmelerinin mümkün olduğunu söyledi ancak bunun karşılıklı saygı temelinde yapılması gerektiğini vurguladı.

İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi'nin sekreteri Ali Şamkani 

de dün Tahran'da Rusya'nın Suriye özel temsilcisi Alexander Lavrentiev'le yaptığı görüşmeden sonra, Astana görüşmelerinden övgüyle söz etti.

 

IRNA ajansının haberine göre Şamkani, DAEŞ ya da diğer adıyla IŞİD ve yanı sıra el Kaide bağlantılı el Nusra ya da yeni adıyla Fetih el Şam ve benzeri gruplar var oldukça barış sağlanamayacağını söyledi.

"DAEŞ ve el Nusra ve onlarla bağlantılı gruplar Suriye'de var oldukça ve bölgedeki bazı ülkelerce korunup desteklendikleri sürece, Suriye ve bölge için barış ve siyasi bir çözüme ulaşmak mümkün olmayacaktır."

Suriyeli muhalifler, Tahran'ın desteklediği Şii milislerin neden olduğu ateşkes ihlallerini öne sürerek İran'ın Astana görüşmelerindeki rolüne itiraz etmişlerdi.

Birleşmiş Milletler Suriye özel temsilcisi Staffan di Mistura, BM'nin 6 Şubat'ta Astana'da yapılacak teknik düzeydeki izleme toplantısına katılacağını söyledi. Görüşmeler Suriye ateşkesinin uygulanması ve denetlenmesi konusunda yapılacak.

İLK GÖRÜŞMEDE NE OLMUŞTU?

İlk görüşmeler sonrasında yayınlanan ortak bildirgede ateşkesi denetlemek üzere Rusya, Türkiye ve İran'ın üçlü mekanizma kurmasına karar verilmişti.

IŞİD ve Nusra’ya karşı ortak mücadele edileceği, bunların silahlı muhaliflerden ayrılmasının sağlanacağı belirtilmiş, "Bundan sonraki süreçte BMGK kararı bağlamında müzakerelerin başlaması ve bu sürecin kolaylaştırılması son derece önemli olacaktır" denilmişti.

 

MYNET

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Türk Dünyası haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Başkanlık Sistemi Anayasa Değişikliği Referanduma Giderse Oyunuz Ne Olur?
Evet - Başkanlık Sistemi ve Gündemdeki Değişikliği Destekliyorum
Hayır - Başkanlık Sistemini Desteklemiyorum
Türk Yurdu Haber

© Copyright 2017 Türk Yurdu Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
TÜRK DÜNYASI
Türk Dünyası Haberleri
Azerbaycan
Doğu Türkistan
Güney Azerbaycan
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Türk Ocakları
SİYASET
Tayyip Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Türk Yurdu Dergisi
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sanalbasin.com üyesidir