Hazar Ekonomi Forumu Ülkelerin Gündeminde

Hazar Denizine kıyısı olan 5 ülkenin temsilcileri Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta bir araya geldi. Toplantıda Türkmenistan’ın Rusya’daki Hazar Zirvesi sırasında teklif ettiği Hazar’a kıyısı bulunan ülkeler arasındaki işbirliği anlaşması değerlendirilirken Hazar Ekonomik Forumu’nun kurulması gündeme geldi.

Hazar Ekonomi Forumu Ülkelerin Gündeminde
Hazar Ekonomi Forumu Ülkelerin Gündeminde Hasan
Bu içerik 142 kez okundu.

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Hazar Denizi’ne kıyısı olan 5 ülkenin temsilcilerinin toplantısı gerçekleştirildi. Hazar kıyısı ülkelerin heyetlerin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Hazar’a kıyısı olan ülkelerin arasındaki ticaret ve ekonomik işbirliği anlaşmasının taslağı değerlendirildi.

 

 

 

Türkmen Dışişleri Bakanlığı, Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı ile Devlet Başkanlığı’na bağlı Hazar Denizi meselelerinden sorumlu devlet kurumu tarafından organize edilen toplantıda, Türkmenistan tarafından hazırlanan ülkeler arasındaki ekonomik münasebetlere ivme kazandırmak maksadıyla hazırlanan anlaşma metni üzerinde müzakere edildi. Türkmenistan Devlet Başkanı, Rusya’nın Astrahan kentinde düzenlenen Hazar Zirvesi’nde ekonomik ve ticaret işbirliği anlaşmasını teklif etmişti.

 

 

Ayrıca, toplantıda Türkmenistan girişimiyle Hazar Ekonomik Forum’un kurulması gündeme getirildi. Bu forumun düzenli olarak faaliyette bulunması hedeflenmektedir.

 

 

Türkmenistan Hazar bölgesinde ticari ve ekonomik ilişkilerin çeşitlendirilmesi, enerji, ulaştırma alanındaki işbirliğinin güçlendirilmesine büyük önem vermektedir.

 

 

Bu bağlamda, Hazar’a kıyısı olan ülkeler arasında ulaştırma alanında işbirliğinin öngören anlaşma taslağının üzerinde de çalışma sürdürülmektedir.

hazar ekonomi toplantı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev Kazakistan’da
Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev Kazakistan’da
Vatan Partisi Yöneticisi FETÖ'den Tutuklandı!
Vatan Partisi Yöneticisi FETÖ'den Tutuklandı!