TDBP: 'Kıbrıs'ta Çözüm Toprak Vermek Değildir'

Türk Dünyası Birlik Platformu'ndan Kıbrıs Meselesi hakkında bir basın açıklaması yapıldı.
Bu haber 2017-01-07 11:56:02 eklenmiş ve 864 kez görüntülenmiştir.

Açıklama şöyle:

 

"Son aylarda Türkiye’nin gündeminde, kendi sınırlarımızdaki terör saldırılarına ve bununla bağlantılı olarak sınır komşularımızdaki terör örgütleri ile mücadele konuları yoğun bir şekilde yer almaktadır. Ancak bu süreç ile eş zamanlı olarak gerçekleşen, Türkiye’nin millî davası olarak tarihimize düşülmüş Kıbrıs Türklüğü davasında önemli gelişmeler olmaktadır. “Barış” ve “çözüm” gibi sloganlarla içi doldurulmayan olgularla Türklüğe kast edilmektedir.

11 Şubat 2014 tarihinde Kıbrıs’ta Türk ve Rum liderlerin başlattığı müzakere sürecinde kritik bir döneme girilmiştir. Adadaki Rum yönetiminin haksız ve eşitlikten uzak talepleri sebebiyle kesintiye uğramış olan bu görüşmeler Mustafa Akıncı’nın KKTC Cumhurbaşkanı olmasının ardından 2015 yılının Mart ayında tekrar başlamış, 20-21 Kasım 2016 tarihinde İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında yürütülen müzakerelerden Rum yönetiminin beklenen adımları atmaması sebebiyle durmuştu. Ancak, geçtiğimiz ay Birleşmiş Milletler Barış Gücü tarafından yapılan açıklama ya göre 9 Ocak 2017’de Cenevre’de yeni bir görüşme düzenlenecek. Pazartesi günü başlayacak bu görüşmede taraflar, 11 Ocak 2017’de kendi haritalarını sunacaklar. 12 Ocak’ta da garantör ülkelerin de katılacakları uluslararası konferans toplanacak.

Bu konuda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Yunanistan ortak eylem planı hazırlamaktadır. Görüşmelerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğü, bağımsızlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin adadan tasfiyesi ve Türkiye’nin garantörlüğü ortadan kaldırılmak istenmektedir.

Kıbrıs’ta sözde barış ve çözüm için verilecek her taviz, kısa vadede adanın tümden kaybının önünü açacaktır. Atilla hattından verilecek bir karışlık toprak tavizi, şehitlerimizin kemiklerini sızlatacaktır. Bu noktada kamuoyuna sunulan ve Türk tarafının sunacağı harita olarak ifade edilen haritalarda Türk topraklarının büyük bir kayba uğrayacağı görülmektedir. Bu kaygı verici bir durumdur.

Kıbrıs’ı savunmak Dr. Fazıl Küçük’e, Rauf Raif Denktaş’a Alparslan Türkeş’e ve şehitlerimize karşı borcumuzdur!

Öte yandan Kıbrıs Türklüğünü savunmak ve hakkını müdafaa etmek yalnızca Türk dünyası duyarlılığı olarak açıklanamaz. Kıbrıs, jeopolitik itibari ile Türkiye açısından da ayrı bir öneme sahiptir. Olası bir tavizde Türkiye açısından güvenlik sorunları baş gösterecektir. Ve Kıbrıs, Türkiye Cumhuriyeti’nin millî davasıdır. Cumhuriyet tarihimiz içerisinde Kore’den sonra yapılmış ilk sınır dışı operasyondur.

Kıbrıs konusunda “evet” tavrı sadece Türk millî duruşuna gösterilmeli; aksi her türlüğü tavize ise “hayır” kararlılığı net bir şekilde ortaya konulmalıdır. Bu, Türk milleti ve devleti adına namus, şeref meselesidir.

Bu bağlamda Kıbrıs müzakerelerini yönlendirecek başta Cumhurbaşkanları, hükümetimiz ve bütün diplomatlarımıza çağrımız Kıbrıs Türk vatanından bir karış dahi toprak verilmemesi, Kıbrıs Türkünün tanınırlığının sağlanması ve milli olmayan hiçbir çözümün kabul edilmemesi yönündedir.

Tarih bu süreçte yapılacak her bir yanlışı ağır bir şekilde yazacak, Türk milleti bunun bedelini kötü bir şekilde ödeyecektir."

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Milli Faaliyetler haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Başkanlık Sistemi Anayasa Değişikliği Referanduma Giderse Oyunuz Ne Olur?
Evet - Başkanlık Sistemi ve Gündemdeki Değişikliği Destekliyorum
Hayır - Başkanlık Sistemini Desteklemiyorum
Türk Yurdu Haber

© Copyright 2017 Türk Yurdu Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
TÜRK DÜNYASI
Türk Dünyası Haberleri
Azerbaycan
Doğu Türkistan
Güney Azerbaycan
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Türk Ocakları
SİYASET
Tayyip Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Türk Yurdu Dergisi
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sanalbasin.com üyesidir