Kazakistan Göç Politikasını Değiştiriyor

Kazakistan’da 01 Ocak 2017’den itibaren aşırılık ve terörle mücadelede önlemlerin artırılmasını öngören düzenlemeleri içeren yeni terör yasası yürürlüğe girdi. Yeni terör yasasıyla iç göç sürecinde birtakım değişikliklere gidildi. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kazakistan vatandaşlarının ikamet ettiği yerden farklı bir mekanda kayıtsız konaklama sürecinin 1 ayı geçmesi durumunda idari para cezası uygulanacağı belirtildi.
Bu haber 2017-01-07 11:21:04 eklenmiş ve 247 kez görüntülenmiştir.

Yeni terör yasasına göre, geçici ikamet yerinde kayıt olmadan yaşama süresi 3 aydan 1 aya indirildi ve ikamet yerinde geçici oturumu olmadan yaşayan kiracı veya herhangi bir kimlik belgeleri olmadan geçici konaklayan kişiler için uygulanacak idari para cezası 5 AHE’den 7 AHE’ye, 11 bin 345 tengeden 15 bin 883 tengeye çıkarıldı.

Kazakistan’ın göç mevzuatı ve yeni terör yasası çerçevesinde, ev sahibi (evi kiraya veren) 1 ay ve bu süreden fazla evinde (ev, daire, bu tarzda herhangi bir mekan)  misafirlerini (kiracılarını) ikamet  ettiği adrese geçici kayıda geçirmezse, 10 aylık hesaplama endeksi (AHE, 1 AHE = 2 bin 269 tenge), yani 22 bin 900 tenge miktarında idari para cezası kesilecek. Aynı şekilde, başka bir şehirde yada başka bir mekanda 1 ay ve bu süreden fazla geçici kayda geçmeksizin başkasının evinde (ev, daire, bu tarzda herhangi bir mekan) konaklayan kişiye 7 AHE yada 15 bin 883 tenge miktarında idari para cezası verilecek.

Terör yasasındaki bu düzenlemeler 07 Ocak 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.

Bu bağlamda, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, ‘Kazakistan Cumhuriyeti kamu yönetimi sisteminin geliştirilmesi üzerine’ adlı bir kararnameyi imzaladı. İmzalanan kararnamede Nazarbayev’in, İçişleri Bakanlığı bünyesinde Göçmen Hizmetleri Komitesi’nin kurulması yönündeki talimatı yer alıyor. Nazarbayev ayrıca, 01 Nisan 2017 tarihine kadar Hükümet’in 2017-2021 yıllarına yönelik yeni Göç Politikası Kavramı’nı geliştirmesini talep etti.

Kazakistan Kz

ETİKETLER : kazakistan orta asya göç politikası astana
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Türk Dünyası haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Başkanlık Sistemi Anayasa Değişikliği Referanduma Giderse Oyunuz Ne Olur?
Evet - Başkanlık Sistemi ve Gündemdeki Değişikliği Destekliyorum
Hayır - Başkanlık Sistemini Desteklemiyorum
Türk Yurdu Haber

© Copyright 2017 Türk Yurdu Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
TÜRK DÜNYASI
Türk Dünyası Haberleri
Azerbaycan
Doğu Türkistan
Güney Azerbaycan
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Türk Ocakları
SİYASET
Tayyip Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Türk Yurdu Dergisi
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sanalbasin.com üyesidir