MHP'li Nuri Okutan: AKP'nin Yeni Sistemi Seçilmiş Diktatörlüktür

MHP Isparta Milletvekili Nuri Okutan, ‘başkanlık sistemi'ne ilişkin sert konuştu. Okutan, "Bize göre bu yeni sistemin adı parti devletidir ve nihayetinde seçilmiş diktatörlüktür" dedi.
Bu haber 2017-01-07 10:58:10 eklenmiş ve 137 kez görüntülenmiştir.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre Nuri Okutan, milletvekilleri için kaleme aldığı mektupta, "Önerilen sistem, tam başkanlık sistemine bile rahmet okutan, kuvvetler birliği sistemidir. Yani bütün yetkilerin tek elde toplandığı bir dikta rejimidir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanının bu sistemle bütün yetkileri kendinde toplayacağını belirten Okutan şu görüşleri savundu: "Partili cumhurbaşkanlığı, partinin askeri, partinin polisi, partinin hakimi, partinin savcısı, partinin memuru velhasıl partinin devleti sonucunu doğuracağından, memleket ayrışmaya gidecektir. Böyle bir kutuplaşma ve ayrışma doğal olarak birlik ve beraberliği zedeleyecek, zihinsel olarak bölünmeye ve parçalanmaya hizmet edecektir. Birlikteliğimiz zarar görecektir. Bize göre bu yeni sistemin ardı parti devletidir ve nihayetinde seçilmiş diktatörlüktür."

‘CUMHURBAŞKANLIĞININ YETKİLERİ AZALTILMALI'

1982 anayasasını düzeltmenin yolunun başkanlık veya partili cumhurbaşkanlığı sisteminden geçmediğini belirten MHP'li vekil şöyle devam etti: "Bu iki yol da Türkiye'yi seçilmiş diktatörlüğe ve çöküşe götürür. Çözüm, 1982 Anayasası'nın cumhurbaşkanına verdiği yetkilerin azaltılmasından geçmektedir. Bugün Türkiye'de öncelikle yapılması gereken, cumhurbaşkanlığı makamının yürütmeye ve icraya ilişkin yetkilerini sınırlandırmak, cumhurbaşkanını devletin birlik ve beraberliğini artırıcı, koordineyi sağlayıcı ve daha çok temsil görevlerini yapan bir konumda, cumhurun reisi konumunda tutmaktır. Dolayısıyla başbakanlığın yetkileri artırılmalı, icrai bir sorumluluğu bulunmayan cumhurbaşkanlığının yetkileri ise azaltılmalıdır." Türkiye'nin cumhurbaşkanının değil, başbakanın güçlendirilmesine ihtiyacı olduğunu belirten Okutan, "Ülkemizin ihtiyacı ‘güçlendirilmiş başbakanlık' sistemidir. Yani parlamenter sistemin güçlendirilmesidir" dedi.

Sputnik

ETİKETLER : mhp nuri okutan başkanlık sistemi cumhurbaşkanı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Siyaset haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Başkanlık Sistemi Anayasa Değişikliği Referanduma Giderse Oyunuz Ne Olur?
Evet - Başkanlık Sistemi ve Gündemdeki Değişikliği Destekliyorum
Hayır - Başkanlık Sistemini Desteklemiyorum
Türk Yurdu Haber

© Copyright 2017 Türk Yurdu Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
TÜRK DÜNYASI
Türk Dünyası Haberleri
Azerbaycan
Doğu Türkistan
Güney Azerbaycan
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Türk Ocakları
SİYASET
Tayyip Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Türk Yurdu Dergisi
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sanalbasin.com üyesidir