Türk Ocakları Bursa Türk Ocağı Akademisinde 'Kıbrıs Meselesi' Konuşuldu

Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı 22 Aralık 2016 tarihinde Türk Ocakları Bursa Şubesi Gençlik Kolları için düzenlenen akademik programın dördüncü haftasında 'KIBRIS MESELESİ' hakkında ilk dersini gerçekleştirdi.
Bu haber 2016-12-30 19:26:12 eklenmiş ve 160 kez görüntülenmiştir.

Kırlı, konferansa Kıbrıs meselesinin dış politikadaki önemini vurgulayarak başladı. Kıbrısda ki nüfus konusunda çalışmalarla devam etti. KKTC’nin ve Avrupalı kuruluşların nüfus hakkındaki çalışmalarından alıntılar yaparak bilgilendirdi. Daha sonra Kıbrıs’ın coğrafi konumu hakkındaki görsellerle Kıbrıs’ın aslında ne kadar bize yakın olduğunu ve iç içe olduğumuzu vurguladı.

 

Kıbrıs’ta ne zamandan beri insanların yaşamaya ve oraya göç etmeye başladığı hakkında konuşmalarla konferansa devam etti. Kıbrıs’da ki Hitit, Asur, Mısır, Pers, Roma gibi devletlerin ve imparatorlukların egemen olduğu zamanları kronolojik bir biçimde işledi. M.Ö 7000’e kadar giderek Kıbrıs’ta yaşayan toplumlar hakkında bizi bilgilendirdi. Helen kültürünün ne zaman yerleşmeye başladığını ve kaybolmadan uzun yıllar devam etmesini sebeplerini açıklayarak anlattı. Ortodoks ahalinin hakimiyetinin belli dönem olduğu ve Ortodoksların hakimiyet kaybına uğradığı dönemde Osmanlı’dan yardım istediğini ve Osmanlı’nın kendi çıkarları doğrultusunda Kıbrıs’ta egemenlik kurduğunu vurguladı. Osmanlı –Kıbrıs meselesini güncel konularla özellikle şu an yaşadığımız Türkiye- Suriye meselesiyle ilişkilendirerek Osmanlı devlet sistemini övdü. Osmanlının küçük bir toprak parçası olan Kıbrıs’a girerken bile sınır komşuları olan Avusturya Macaristan imparatorluğu ve Çarlık Rusya ile yaptığı ateşkes anlaşmalarını vurguladı.

 

Hocamız burada sözlerini sonlandırırken meselenin devamını 2. ve 3. Programda anlatacağını söyledi. Kıbrıs meselesinin hafife alınmaması gereken bir mesele olduğunu vurgulayarak  dersini bitirdi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Milli Faaliyetler haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Başkanlık Sistemi Anayasa Değişikliği Referanduma Giderse Oyunuz Ne Olur?
Evet - Başkanlık Sistemi ve Gündemdeki Değişikliği Destekliyorum
Hayır - Başkanlık Sistemini Desteklemiyorum
Türk Yurdu Haber

© Copyright 2017 Türk Yurdu Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
TÜRK DÜNYASI
Türk Dünyası Haberleri
Azerbaycan
Doğu Türkistan
Güney Azerbaycan
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Türk Ocakları
SİYASET
Tayyip Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Türk Yurdu Dergisi
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sanalbasin.com üyesidir