Türk Ocakları Çankaya Şubesinden 'Türk Milliyetçiliği Terkibinde Mekân' Konferansı

Türk Ocakları Çankaya Şubesi’nin düzenlediği “Cuma Gecesi Sohbetleri” devam ediyor. 22 Aralık 2016 Perşembe günü programa konuk olan Bilecik Şeyh Edebali Araştırma Görevlisi Dr. Gökberk Yücel, “Türk Milliyetçiliği Terkibinde Mekân” başlıklı doktora tezi üzerine konuştu.
Bu haber 2016-12-30 19:24:37 eklenmiş ve 324 kez görüntülenmiştir.

Yücel, bir mekânı anlamlı kılan unsurun fiziksel özellikleri olmadığı, o mekânla özdeşleştirdiğimiz deneyimlerimiz ve tecrübelerimiz olduğu üzerinde durdu. Bu noktanın milliyetçilik ve kimlik politikalarıyla bağlantısına dikkat çeken Yücel, özellikle Türk milliyetçiliği ile ilgili konularda Avrupa merkezli bir bilim anlayışımız olduğunu söyledi. Yücel, mekânsal hafızadan bahsederken, milliyetçiliğin bilinçaltında süreklilik arz eden yönünü açıkladı. Eski Türklerdeki çadır kültürünü anlatan Yücel, çadırın mekânsal anlamını “gök kubbe” olarak tanımladı ve “Türklerin ayak bastığı her yer yurdudur” ifadesini kullandı. Yücel, bu olguyu Türklerin cihan hâkimiyeti mefkûresine bağlarken mekânı şekillendirmede tarih okumalarının öneminden bahsetti. Anayurt, atayurt ve siyasal ülke kavramlarına değinen Yücel, İsrail’in kutsal mekân olgusunu açıkladı. Yücel, Türklerde fetih ve cihat şuurunu anlatırken, göçebelik ve bedevilik arasındaki ayrımın altını çizdi. Yücel, İslamiyet öncesi ve sonrasında, Türklerde “hakanın Allah’ın yeryüzündeki gölgesi olması” anlayışını lider merkezli bir bakış açısına bağladı.

 

Yücel, İstiklâl Savaşı zaferimizin ardından kazanmamız gereken bir de “İstikbal Savaşı” olduğunu ifade etti ve istilacı değil medeniyet üreten bir toplum olduğumuzu vurguladı. Kemalizm’in, Avrupa’daki gibi milliyetçiliği modernleşmede bir araç olarak gördüğünü aktaran Yücel, Kemalizm’in nihai amacının milliyetçilik değil medeni bir toplum yaratmak olduğunu söyledi. Yücel, Yahya Kemal’in “Süleymaniye’de Bayram Sabahı” şiirinin Anadolu’nun hafıza mekânları bağlamında en iyi örnek olduğunu ifade etti. Hilmi Ziya Ülken’in ırk ve millet ayrımına dikkat çeken Yücel, Anadoluculuk akımından bahsetti. Yücel, doktora tezinde Erol Güngör’ün düşüncelerine de yer verdiğini ifade etti.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Milli Faaliyetler haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Başkanlık Sistemi Anayasa Değişikliği Referanduma Giderse Oyunuz Ne Olur?
Evet - Başkanlık Sistemi ve Gündemdeki Değişikliği Destekliyorum
Hayır - Başkanlık Sistemini Desteklemiyorum
Türk Yurdu Haber

© Copyright 2017 Türk Yurdu Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
TÜRK DÜNYASI
Türk Dünyası Haberleri
Azerbaycan
Doğu Türkistan
Güney Azerbaycan
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Türk Ocakları
SİYASET
Tayyip Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Türk Yurdu Dergisi
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sanalbasin.com üyesidir