Türk Ocakları Nazilli Şubesinde 'Selefi Düşünce' Konuşuldu

Nazilli Türk Ocağı Adnan Menderes Üniversitesinde okuyan ocaklı gençler için düzenlediği seminer -sohbet faaliyetleri kapsamında bu hafta son günlerin en çok konuşulanların başında olan selefilik konuşuldu.
Bu haber 2016-12-30 19:10:59 eklenmiş ve 186 kez görüntülenmiştir.

Seminerde konuşmacı olarak emekli öğretmen ilahiyatçı Hüseyin Tiryaki  davet edildi. Sohbete yönetim kurulu üyeleri ve ADÜ’lü gençler katıldılar. Sayın TİRYAKİ,  konuşmasında  öncelikle peygamberimiz (SAV) dönemi ve 4 Halife Devrini her yönden değerlendirerek, geniş açıklamalarda bulundu. Sevgili peygamberimiz (SAV) in vefatından sonra gelişen olayları örneklerle değerlendirdi. Selefilik ile ilgili ise tarihi alt yapısını  anlattıktan sonra özetle şunları söyledi: 

 

Müslümanlar İslam ortak paydasını kaybetmek üzeredirler.  Kuran’ın 14 asır öncesindeki uyarısına rağmen her grup kendi sahip olduğuyla övünmektedir. İslam’ı sadece kendi görüşleri zannetmektedirler. Kendisi gibi olmayanları kolayca ayrıştırmakta, ötekileştirmektedir. Müslümanlar Allah’ın insana bahşettiği aklı etkin kullanmaktan kaçınmaktadırlar. Şiddet, terör, kimlik krizi gibi birçok sorun yaşayanlar Müslümanlardır. Esası iktidar ve güç kavgası olan çatışmalar tarihteki adıyla Şii-Sünni, günümüzdeki tezahürleri şii-selefi kutuplaşması  olarak karşımızda durmaktadır.İran Şii kimliğini inşa etmeye, bazı İslam ülkeleri ise çekiciliğini kaybetmiş Vehhabilik yerine Selefilik gibi geçmişe yönelik özlemleri çağrıştıran bir kavramla Şii olmayanların sempatisini kazanmaya çalışmaktadır. Selefilik günümüzde mezhep gbi görünse de  mezhep değil, zihniyettir.” şeklinde konuştu.

Sohbetin bitiminde öğrencilerin birçok sorusunu yanıtlayan Sayın Hüseyin TİRYAKİ’ye Ocak Başkanı Ahmet ÇEKİM teşekkür etti.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Milli Faaliyetler haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Başkanlık Sistemi Anayasa Değişikliği Referanduma Giderse Oyunuz Ne Olur?
Evet - Başkanlık Sistemi ve Gündemdeki Değişikliği Destekliyorum
Hayır - Başkanlık Sistemini Desteklemiyorum
Türk Yurdu Haber

© Copyright 2017 Türk Yurdu Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
TÜRK DÜNYASI
Türk Dünyası Haberleri
Azerbaycan
Doğu Türkistan
Güney Azerbaycan
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Türk Ocakları
SİYASET
Tayyip Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Türk Yurdu Dergisi
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sanalbasin.com üyesidir