Twitter'ın Taciz ve Nefret Söylemine Karşı Mücadelesi Genişliyor

Twitter, nefret söylemi ve tehdit içeren mesaj ve içeriklerle mücadele kapsamında, aralarında son dönemde ABD'de etkili olan "alt-right" grubunun önde gelen üyelerine ait olanların da bulunduğu bazı hesapları askıya aldı.
Bu haber 2016-11-17 14:47:40 eklenmiş ve 132 kez görüntülenmiştir.

Önde gelen sosyal paylaşım sitelerinden Twitter, nefret söylemi ve tehdit içeren mesaj ve içeriklerle mücadele kapsamında, aralarında son dönemde ABD'de etkili olan "alt-right" grubunun önde gelen üyelerine ait olanların da bulunduğu bazı hesapları askıya aldı.

Twitter, yaptığı açıklamada şirket politikası çerçevesinde tehdit içeren mesajlar, nefret söylemleri ile online tacizin yasak olduğunu ve kuralları ihlal edenlere karşı önlem alındığını hatırlattı.

Dünya genelinde 310 milyondan fazla kullanıcısı olan Twitter, internet ortamında hızla büyüyen taciz, zorbalık ve suistimal sorununu çözmek amacıyla kullanıcılarının gördükleri örnekleri rapor etme imkanlarını genişleteceğini belirtti.

"BELİRLİ GÖRÜŞTEKİ KULLANICILARA YÖNELİK KOORDİNE BİR SALDIRI"

Adını "alternatif sağ" sözcüklerinin kısaltmasından alan "alt-right" hareketinin isim babası olarak bilinen, "National Policy Institute" adlı milliyetçi düşünce kuruluşunun direktörü Richard Spencer, Twitter'da kendi kişisel hesabıyla kuruluşuna ait hesapların da askıya alınanlar arasında olduğunu söyledi.

Twitter'ın hiçbir uyarı yapmadan hesapları askıya aldığını ifade eden Spencer, mesajlarında hiçbir zaman şiddet çağrısı yapmadığını ve son dönemde tedbir gerektirecek herhangi bir paylaşımda bulunmadığını savundu.

Hesapların askıya alınmasını belirli görüşteki kullanıcılara yönelik "koordine bir saldırı" olarak niteleyen Spencer, Twitter'ın sonuçta bir şirket olduğunu ve istediği tedbiri alabileceğini, ancak yetkililerin mecranın artık bambaşka bir yere doğru evrildiğini görmesi gerektiğini dile getirdi.

Spencer, "Dijital bir dünyada yaşıyoruz. Twitter, artık hem başkanın basın açıklamalarını yaptığı, hem de genç kızların Justin Bieber hakkında konuştuğu bir yer. Sıradan bir web sitesi değil, kamusal bir alan. Böyle de değerlendirilmesi gerekiyor." diye konuştu.

Genelde aşırı-sağcı tavırlarla ilişkilendirilen, "beyaz kimliğine" yaptıkları vurgu ve çok kültürlülüğe karşı tavırlarıyla tanınan "alt-right" hareketinin diğer önde gelen isimlerinden Ricky Vaughn, John Rivers ve Paul Town'ın Twitter hesapları da askıya alınan hesaplar arasında bulunuyor.

Hareket, ABD başkanlık seçimi sürecinde Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump'ın kampanyasına verdiği destekle gündeme gelmiş, hareketin platformu olarak görülen "Breitbart" internet sitesinin editörlerinden Stephen Bannon, Trump'ın seçilmesinin ardından Beyaz Saray Baş Stratejisti olarak atanmıştı.

Ntv

ETİKETLER : twitter sosyal medya sosyal paylaşım sitesi taciz ve nefret söylemi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Bilim ve Teknoloji haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Başkanlık Sistemi Anayasa Değişikliği Referanduma Giderse Oyunuz Ne Olur?
Evet - Başkanlık Sistemi ve Gündemdeki Değişikliği Destekliyorum
Hayır - Başkanlık Sistemini Desteklemiyorum
Türk Yurdu Haber

© Copyright 2017 Türk Yurdu Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
TÜRK DÜNYASI
Türk Dünyası Haberleri
Azerbaycan
Doğu Türkistan
Güney Azerbaycan
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Türk Ocakları
SİYASET
Tayyip Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Türk Yurdu Dergisi
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sanalbasin.com üyesidir